AT89S8253-24PC
AT89S8253-24PC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT89S8253-24PC
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89S
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 12KB (12K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89S8253
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 40-PDIP