SRR1205-221KL
  • Manufacturer: Bourns Inc.
  • CONEVO NO: SRR1205-221KL
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SRR1205
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 9 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 220 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 840mOhm Max
Current Rating (Amps) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz