| Parameters | |
|---|---|
| Series | UBC™ ATC 550U |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Part Status | Active |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0301 (0803 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.017" (0.43mm) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.034" L x 0.013" W (0.86mm x 0.33mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | - |