| Parameters | |
|---|---|
| Series | CGS |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Impedance | - |
| Tolerance | -10%, +75% |
| Capacitance | 1 F |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 20 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 8.625" (219.08mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 41 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 53.3 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3mOhm @ 120Hz |