| Parameters | |
|---|---|
| Series | TCG |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Impedance | - |
| Tolerance | -10%, +75% |
| Capacitance | 500 µF |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.000" Dia x 1.125" L (25.40mm x 28.58mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.227 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 2.4 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 262mOhm @ 120Hz |