| Parameters | |
|---|---|
| Series | 521 |
| RoHS | RoHS |
| Color | Green |
| Features | - |
| Lens Size | 1.80mm Dia |
| Lens Color | Green |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 4.87mm |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 30° |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 518nm |
| Millicandela Rating | 3200mcd |
| Wavelength - Dominant | 525nm |
| Supplier Device Package | 1.8mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V |