| Parameters | |
|---|---|
| Series | 553 |
| RoHS | RoHS |
| Color | Green (x 4), Yellow (x 4) |
| Current | 15mA Green, 15mA Yellow |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lens Type | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Configuration | 2 High x 4 Wide |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Viewing Angle | 60° |
| Voltage Rating | 7.5V Green, 7.5V Yellow |
| Wavelength - Peak | 565nm, 583nm |
| Millicandela Rating | 8mcd Green, 8mcd Yellow |