| Parameters | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Red (x 2) |
| Current | 25mA |
| Lens Size | 12.80mm x 6.30mm |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Part Status | Active |
| Configuration | Bar - 2 Wide, DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | - |
| Voltage Rating | 2V |
| Wavelength - Peak | 632nm |
| Millicandela Rating | 24mcd |