| Parameters | |
|---|---|
| Series | LUXEON Rubix Color |
| RoHS | RoHS |
| Color | White, Cool |
| CCT (K) | 5700K |
| Part Status | Active |
| Current - Max | 3A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 125° |
| Current - Test | 1.5A |
| Package / Case | 0505 (1313 Metric) |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.93mm) |
| Supplier Device Package | 0505 |
| CRI (Color Rendering Index) | 60 |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 440lm (Typ) |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 93 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.16V |