24AA044T-I/ST
24AA044T-I/ST
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: 24AA044T-I/ST
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 256 x 8 x 2
Memory Interface I²C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 400 ns
Voltage - Supply 1.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number 24AA044
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 2,500
EEPROM Memory IC 4Kbit I²C 1 MHz 400 ns 8-TSSOP