AT45D021-RC
AT45D021-RC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT45D021-RC
  • Package: 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Technology FLASH
Memory Size 2Mbit
Memory Organization 264 Bytes x 1024 pages
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 14ms
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number AT45D021
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0071
Other Names AT45D021RC
Standard Package 26
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 10 MHz 28-SOIC