AT87F52-24AC
AT87F52-24AC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT87F52-24AC
  • Package: 44-TQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 87F
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number AT87F52
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
8051 87F Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) OTP Quick FLASH 44-TQFP (10x10)