AT89LV55-12PC
AT89LV55-12PC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT89LV55-12PC
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number AT89LV55
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
Mfr Microchip Technology
Series 89LV
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals -
Number of I/O 32
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
8051 89LV Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 20KB (20K x 8) FLASH 40-PDIP