ATMEGA165P-16AUR
ATMEGA165P-16AUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATMEGA165P-16AUR
  • Package: 64-TQFP
Series AVR® ATmega
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (14x14)
Base Product Number ATMEGA165
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)