ATXMEGA32A4-CCUR
ATXMEGA32A4-CCUR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: ATXMEGA32A4-CCUR
  • Package: 49-VFBGA
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® XMEGA® A4
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8/16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 49-VFBGA
Supplier Device Package 49-VFBGA (5x5)
Base Product Number ATXMEGA32
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 6,000
AVR AVR® XMEGA® A4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 49-VFBGA (5x5)