DSPIC30F4012-30I/SO
DSPIC30F4012-30I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: DSPIC30F4012-30I/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series dsPIC™ 30F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number DSPIC30F4012
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names DSPIC30F401230ISO
Standard Package 27
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 48KB (16K x 24) FLASH 28-SOIC