MIC5255-2.8BML-TR
MIC5255-2.8BML-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: MIC5255-2.8BML-TR
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number MIC5255
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2)