MIC5259-1.8BD5-TR
MIC5259-1.8BD5-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: MIC5259-1.8BD5-TR
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 250 µA
PSRR 65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C