MIC5259-3.3YML-TR
MIC5259-3.3YML-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: MIC5259-3.3YML-TR
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 250 µA
PSRR 65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number MIC5259
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-DFN (2x2)