PIC10F220-I/P
PIC10F220-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC10F220-I/P
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 10F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 8MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 4
Program Memory Size 384B (256 x 12)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number PIC10F220
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC10F220IP
Standard Package 60
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 384B (256 x 12) FLASH 8-PDIP