PIC16C63-10E/SP
PIC16C63-10E/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC16C63-10E/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16C63
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C63-10E/SP-NDR
Standard Package 15
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SPDIP