PIC16C642-10I/SO
PIC16C642-10I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC16C642-10I/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 176 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC16C642
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC16C642-10I/SO-NDR
Standard Package 27
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC