PIC16F18054-I/SP
PIC16F18054-I/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC16F18054-I/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 7KB (7K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 28x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Other Names 150-PIC16F18054-I/SP
Standard Package 15
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 28-SPDIP