PIC18F2220-E/SP
PIC18F2220-E/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC18F2220-E/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC18F2220
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC18F2220-E/SP-NDR
Standard Package 15
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-SPDIP