PIC18F2331-I/SP
PIC18F2331-I/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC18F2331-I/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC18F2331
Standard Package 15
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SPDIP