PIC24FJ256DA206-I/PT
PIC24FJ256DA206-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC24FJ256DA206-I/PT
  • Package: 64-TQFP
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tray
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC24FJ256DA206
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC24FJ256DA206IPT
Standard Package 160
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)