PIC32MX120F032B-50I/SP
PIC32MX120F032B-50I/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC32MX120F032B-50I/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MX
Package Tube
Product Status Active
Core Processor MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC32MX120
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 15
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SPDIP