PIC32MX340F512H-80I/MR
PIC32MX340F512H-80I/MR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: PIC32MX340F512H-80I/MR
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
HTSUS 8542.31.0001
Other Names PIC32MX340F512H80IMR
Standard Package 40
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MX
Package Tube
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 80MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-VQFN (9x9)
Base Product Number PIC32MX340
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)