TC1223-3.6VCTTR
TC1223-3.6VCTTR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: TC1223-3.6VCTTR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 64dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number TC1223
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5