| Parameters | |
|---|---|
| Series | DEB |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 330 pF |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | B |