L4931ABZ25-AP
L4931ABZ25-AP
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: L4931ABZ25-AP
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 1 mA
Current - Supply (Max) 6 mA
PSRR 75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number L4931
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA TO-92-3