L78L12ACUTR
L78L12ACUTR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: L78L12ACUTR
  • Package: TO-243AA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Current - Supply (Max) 6.5 mA
PSRR 42dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number L78L12
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3