L78L15ABZ-AP
L78L15ABZ-AP
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: L78L15ABZ-AP
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Series -
Package Cut Tape (CT)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Current - Supply (Max) 6.5 mA
PSRR 39dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number L78L15
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3