LD29080DT15R
LD29080DT15R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LD29080DT15R
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) 35 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number LD29080
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK