LD39030ADTPU12R
LD39030ADTPU12R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LD39030ADTPU12R
  • Package: 4-XDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 300mA (Typ)
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 130 µA
PSRR 80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-DFN (1x1)
Base Product Number LD39030
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 497-17768-6
Standard Package 10,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)