LD39050PV10R
LD39050PV10R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LD39050PV10R
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 200 µA
PSRR 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Base Product Number LD39050
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (2x2)