LD39300PT25-R
LD39300PT25-R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LD39300PT25-R
  • Package: TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 5 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device Package PPAK
Base Product Number LD39300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A PPAK