LD59030DTPU18R
LD59030DTPU18R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LD59030DTPU18R
  • Package: 4-XDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 305 µA
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-DFN (1x1)
Base Product Number LD59030
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 5,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)