LDK220M32R
LDK220M32R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: LDK220M32R
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LDK220
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5