STLQ015M12R
STLQ015M12R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STLQ015M12R
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1.7 µA
Current - Supply (Max) 2.4 µA
PSRR 40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number STLQ015
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5