STLQ020PU33R
STLQ020PU33R
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STLQ020PU33R
  • Package: 6-VFDFN Exposed Pad
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 150 µA
PSRR 52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 497-STLQ020PU33RTR
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-DFN (2x2)