STM32L010K4T6TR
STM32L010K4T6TR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM32L010K4T6TR
  • Package: 32-LQFP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 26
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LQFP
Supplier Device Package 32-LQFP (7x7)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 497-STM32L010K4T6TR
Standard Package 2,400
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)