STM32L052K6U7
STM32L052K6U7
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM32L052K6U7
  • Package: 32-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 27
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-UFQFPN (5x5)
Base Product Number STM32L052
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,940
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-UFQFPN (5x5)