STM32L053R6T6TR
STM32L053R6T6TR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM32L053R6T6TR
  • Package: 64-LQFP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 51
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Base Product Number STM32L053
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 497-STM32L053R6T6TR
Standard Package 1,000
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)