STM32L071CZU6TR
STM32L071CZU6TR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM32L071CZU6TR
  • Package: 48-UFQFN Exposed Pad
Parameters
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, Temp Sensor, Voltage Detect, WDT
Number of I/O 37
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 6K x 8
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-UFQFPN (7x7)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 497-STM32L071CZU6TR
Standard Package 2,500
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7)