STM32L073VZT6TR
STM32L073VZT6TR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: STM32L073VZT6TR
  • Package: 100-LQFP
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, Temp Sensor, TRNG, WDT
Number of I/O 84
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 6K x 8
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 497-STM32L073VZT6TR
Standard Package 1,000
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)