UPSD3212A-40T6
UPSD3212A-40T6
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • CONEVO NO: UPSD3212A-40T6
  • Package: 52-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series µPSD
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8032
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, UART/USART, USB
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 37
Program Memory Size 80KB (80K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 52-LQFP
Base Product Number UPSD32
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 80KB (80K x 8) FLASH