| Parameters | |
|---|---|
| Series | CNX 714FV |
| RoHS | RoHS |
| Type | LED |
| Current | 30mA |
| Ratings | DC |
| Voltage | 5V ~ 28V |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lamp Color | Yellow |
| Lens Color | Yellow |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | - |
| Lens Transparency | Clear |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | IP67, NEMA 6P |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 785mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.56" (14.22mm) |