AT89C4051-12PC
AT89C4051-12PC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT89C4051-12PC
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR
Number of I/O 15
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 20-PDIP
Base Product Number AT89C4051
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names AT89C405112PC
Standard Package 18
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-PDIP