AT89C55WD-24JI
AT89C55WD-24JI
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • CONEVO NO: AT89C55WD-24JI
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
Series 89C
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Base Product Number AT89C55
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
HTSUS 8542.31.0001
Other Names AT89C55WD24JI
Standard Package 27
8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 20KB (20K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)